Könyvkereső
Napjainkra a Graph-Art Magyarország piacvezető gyermekújság és könyvkiadójává vált: havonta az ismeretterjesztő, képességfejlesztő és szórakoztató kiadványokon túl 8 korosztályhoz igazított gyermekmagazint jelentetünk meg. Felelős kiadóként az alapötlettől a könyvtervezésen, szerkesztésen és az illusztráción át, egészen a tördelésig minden munkafolyamatot a saját munkatársainkkal végzünk el.
A kereséshez kezdje el beírni a könyv címét:
Életmentő tippek szülői kiégés ellen
Fáradtság, kimerültség, ingerlékenység, túlterheltség. Nem csupán egy nemzetközi nagyvállalat alkalmazottainak mindennapjait megnehezítő érzések ezek, hanem gyermekeiket nevelő szülők egyre súlyosbodó gondjai a kiégés felé vezető úton. Szülőnek lenni amúgy sem könnyű feladat, de a hosszúra nyúlt pandémiás helyzet az alkalmazkodóképességünket most súlyosan kimerítette. Ezt a mechanizmust, amely segít túlélni a rövid távú nehézségeket, egyértelműen nem arra tervezték, hogy egy világjárványon essen át.
Tény, hogy nincs kézikönyv sem a világjárvány, sem az anyaság, apaság működéséhez, de egy dolog nyilvánvaló: a testi, lelki, szellemi egyensúlyunkat fenntartó stratégiák bevezetése nélkülözhetetlenné vált. Mit tehetünk a kiégés ellen, hogyan gondoskodhatunk önmagunkról? Összegyűjtöttünk néhány életmentő tippet, amelyek elősegíthetik a harmónia és a nyugalom fenntartását.
De előbb nézzük, hogy mit is jelent a kiégés valójában.
A kiégés – angol nevén bornout – leginkább a munka területén használt kifejezés. Hosszú távú fokozott érzelmi megterhelést jelent, melynek következménye a súlyos fizikai-érzelmi-mentális kimerülés. Bizonyára egyet fogunk érteni abban, hogy a szülőség – minden öröme ellenére – ugyanezt jelenti: viszonylag kevés pozitív megerősítést, túlzott stresszt, nagy felelősséget, extra igénybevételt. Nem meglepő tehát, ha a kiégés minket, szülőket is érint, hiszen lássuk be: ez az egyik legszebb, ugyanakkor legnehezebb munka a világon.
A kiégés veszélye csak az anyákat fenyegeti?
A válasz egyértelműen nem. A szülői kiégés nemtelen, a férfiakat is ugyanúgy érintheti, mint a nőket. Ahogyan az apák napjainkban egyre aktívabb szerepet játszanak saját gyermekeik életben, úgy ezzel a nehézséggel is egyre gyakrabban kell megküzdeniük.
Gyakori a szülők körében – akár anyáról, akár apáról legyen szó –, hogy bűnösnek, rossz szülőnek érzik magukat, amikor arra vágynak, hogy 1-2 órára kiléphessenek a mókuskerékből. Aggodalomra azonban semmi ok: a szülők jelentős része nap mint nap hasonló problémákkal néz szembe.
Mit tehetünk a kiégés ellen?
A jelenség alattomos, nem egyik pillanatról a másikra történik, éppen ezért nehéz észrevenni, hogy milyen helyzetbe sodródtunk valójában. Ha elhúzódó, a mindennapi életünket ellehetetlenítő érzések kerítenek hatalmukba, mindenképp kérjük szakember segítségét.
1. Először is vegyünk egy mély levegőt!
Egész nap lélegzünk, nincs ebben semmi különleges – gondolhatnánk. A neurológia azonban rávilágított a tudatos légzés fontosságára. (nem arra világított rá, hogy a légzés fontos, hanem arra, hogy a légzésünkre odafigyelve képesek vagyunk befolyásolni a szervezetünk működését) Megmutatta, hogyan terelhető az agy különböző állapotokba csupán a légzés segítségével. A rövid, éles lélegzetvétel üzenetet küld az agynak, hogy mozgunk, annak ellenére, hogy esetleg egy széken ülünk. Ezzel szemben a lassú, ritmikus légzés azt közvetíti, hogy nyugodtak vagyunk, és jól érezzük magunkat.
Tegyük a mélylégzést a napunk rendszeres részéve. Válasszunk egy napszakot, amely megfelel a gyakorláshoz, és tartsuk ehhez magunkat minden nap. Össze is kapcsolhatjuk valamilyen rendszeres tevékenységekkel, például a reggeli ébredéssel, az ebédidővel, vagy egy rövid sétával nap közben.
2. Ne hasonlítgassuk magunkat más szülőkhöz
A social media hatalmának korában talán ez jelentheti sok szülő számára a legnagyobb kihívást. A tökéletesre filterezett bejegyzések nézegetése egyenes út a fásult kiégéshez. Maradéktalanul el kell engedni a tökéletesség illúzióját, és abba kell hagyni a felesleges önostorozást. A tökéletes megoldások hajhászása, a gyakran irreális célok után rohanás és önmagunk másokhoz hasonlítgatása egyenes út a kiégés felé.
Érdemes tudatosítani önmagunkban, hogy a közösségi média gyakran nem a valóságot közvetíti számunkra. Ennek megértése talán kis lépésnek tűnhet szülőként, de nagy lépést jelent a kiégés ellen.
3. Ne feledjük: a fejvesztett rohanás nem számít testmozgásnak
A Penn State University tanulmánya szerint a napi 30 perc testmozgás jelentősen befolyásolja az ember hatékonyságát és közérzetét. Bár technikailag a rohanás is egy mozgásforma, mégis célravezetőbb tudatosan időt szánni minden nap egy kis edzésre. Már az is sokat segíthet, ha reggel 10 perccel hamarabb felkelünk, hogy átmozgassuk magunkat. Napközben is figyeljünk arra, hogy tartsunk néhány perc szünetet a tevékenységünk során: nyújtózzunk, sétáljunk néhány percet, és ne feledjük a fókuszált légzést sem – bármennyire elfoglaltak vagyunk.
4. Keressük a zöld színt
Tudományosan bizonyított tény, hogy a zöld színnek pozitív hatása van a mentális egészségünkre. A kutatók közvetlen összefüggést találtak a természetes környezetben töltött idő és a kortizolszint csökkenése között, amely a szorongó állapotunk fenntartását elősegítő stresszhormon. Az emberi agyat úgy tervezték, hogy megbirkózzon a szabadtéri életmóddal, ezért ebben a környezetben érzi magát a legkényelmesebben.
Télen nehezebb dolgunk van, de a tavasz beköszöntével a parkban, a kertben vagy a hátsó udvarban tett napi séta meghozza a várt eredményt. Érdemes néhány zöld növényt is a környezetünk részévé tenni. A rendszeres „zöld idő” csodálatos gyógymód a szorongás és a stressz ellen, valamint természetes ellenszere a megnövekedett képernyőidő okozta mentális egészségi problémáknak is.
5. Adjunk magunknak néhány óra pihenőt
Szülőként fokozott érzelmi megterhelés alatt állunk, annak köszönhetően, hogy a gondoskodásunkkal elsősorban a szeretteinket, és nem önmagunkat célozzuk meg. Hatalmas felelősségtudatot érzünk, és ez a folyamatos teljesítménykényszer előbb-utóbb megálljt parancsol. Előzzük meg a kiégést, és időnként adjunk magunknak néhány óra pihenőt. Olykor az is megoldást jelenthet, ha csak rövid időre sikerül kiszakadni a mindennapokból.
Mivel köthetjük le addig is gyermekeink figyelmét? A meséskönyveket, színezőket, izgalmas magazinokat bármikor segítségül hívhatjuk. Ráadásul a Tudorkashop oldalán most könnyedén, online elérhetők, így azzal sem kell bővítenünk a teendőink listáját, hogy könyvesboltba szaladgálunk.
Szülőként rengeteg feladatunk van, de meg kell tanulnunk önmagunk felé is kellő törődéssel, odafigyeléssel és empátiával fordulni. Ha meg szeretnénk őrizni a józan eszünket – és persze a testi, lelki egyensúlyunkat – nem szabad önzésként tekintenünk a magunkra szánt időre. Fontos megértenünk, hogy az öngondoskodás nem luxus, hanem létszükséglet a kiégés ellen. Jusson eszünkbe: csak úgy tudunk adni gyermekeinknek, ha van miből, ha vannak belső tartalékaink. Mindez pedig úgy lehetséges, ha időt szentelünk a töltekezése. Érdemes tehát mindezt szem előtt tartanunk saját magunk és szeretteink érdekében egyaránt.
További cikkeink
Munkatársainkkal együtt hiszünk abban, hogy miközben tovább örökítjük értékrendünket a következő generációnak, fel is kell készítenünk őket az új ismeretek befogadására és a saját képességeik kibontakoztatására. A szülőkkel és pedagógusokkal felelősen együttműködve, a közös jövőnket építjük, egy minőségi élet lehetőségét megteremtve gyermekeink számára.
Olvasás vagy a digitális játékok? Melyik a jobb választás a gyerekek számára?
gyermekegészségnevelés, fejlesztésszórakozásAz elektronikai játékok folyamatosan jelen vannak a gyerekek életében, és egyre több szülőnek kell eldöntenie, hogy mikor és mennyit használhatnak ők ezekből. Ezek hatása a gyerekekre és a közös minőségi...
Tovább9 tanító mese gyerekeknek: tanulságok a barátságról, a bátorságról és a felfedezésről
nevelés, fejlesztésszórakozásA gyerekeknek tanító mesék, segítenek abban, hogy a kicsik megértsék a nehézségeket, amelyekkel az életben találkozhatnak, és megtanulják, hogyan kell velük megbirkózni. A történetek tanítják őket, hogy a barátság segíthet...
TovábbBiztonságos internetezés gyerekeknek: ezekre érdemes figyelni szülőként, pedagógusként
nevelés, fejlesztésszórakozás„Mindennap több mint 175.000 gyerek megy fel az internetre életében először.” – írja az UNICEF, amelynek apropója az online térben történő, gyerekek elleni abúzusok visszaszorítása a biztonságos internet napja alkalmából....
TovábbFogmosás gyerekeknek: így tanítsd meg rá!
gyermekegészségnevelés, fejlesztésgyermekfogászatSzülőként folytonos küzdelmet kell vívnunk a gyermekeinkkel, ha a higiéniáról van szó. Elképzelhető például, hogy kifejezetten utál fésülködni, az ő esetében gondolkodhatunk egy rövidebb frizurában, amely kevesebb „karbantartást” igényel. Vagy,...
TovábbBetűvető munkafüzet
Betűvető munkafüzet - Tappancs első olvasókönyvéhez tartozó letölthető munkafüzet
Tappancs első olvasókönyvét keresse az óvodákban és az iskolákban.
Aktuális magazinjaink
Immár 20 éve készítünk izgalmas, szórakoztató magazinokat az 5-12 éves korosztály számára. Termékeink elsősorban a gyermekek szórakoztatását és fejlesztését segítik és egyaránt jól használhatóak mind családi körben, mind az oktatási intézményekben.
Lapozzon bele:
Graph-Art könyvajánló
Napjainkra a Graph-Art Magyarország piacvezető gyermekújság és könyvkiadójává vált: havonta az ismeretterjesztő, képességfejlesztő és szórakoztató kiadványokon túl 8 korosztályhoz igazított gyermekmagazint jelentetünk meg. Felelős kiadóként az alapötlettől a könyvtervezésen, szerkesztésen és az illusztráción át, egészen a tördelésig minden munkafolyamatot a saját munkatársainkkal végzünk el.
Családom könyve
Családfa és emlékkönyv
Cicafajták
A legnagyobb macskarajongóknak
Népmeséről népmesére
Kötetünkben az örökzöld magyar népmesék mellett újabb kori, népmesei ihletésű alkotások is helyet kaptak
Rövid mesék az állatokról
Szemet gyönyörködtető illusztrációkkal
Állatolimpia
Matricás album egy képzeletbeli állatolimpiáról
LEGállatibb cukiságok
Kid füzet különleges állatokkal
Álomcsapat
Kis füzet a világ képzeletbeli legjobb csapatáról
Még több könyv >>Ajánlott letöltések
A tengerparton
4. osztály, Készségfejlesztés, Különbségkeresők
A konyhában
2. osztály, Készségfejlesztés, Különbségkeresők
Hókuszpókusz
4. osztály, Készségfejlesztés, Rejtvény
Villámcsapás
3. osztály, Környezetismeret, Évszakok, időjárás
Ismered az állatokat?
3. osztály, Környezetismeret, Állatvilág
Sport
2. osztály, Magyar, Nyelvtan, helyesírás, Olvasás, szövegértés
Kicsi, nagy, közepes...
2. osztály, Készségfejlesztés, Logika
Intézménykereső
Országszerte több ezer óvodában és iskolában rendelhetőek meg a Graph-Art Lap- és Könyvkiadó Kft. magazinjai és aktuálisan forgalmazott könyvei. (A könyveket is annál a pedagógusnál lehet megrendelni, aki a Tappancs, a Tudorka, és a többi magazin rendeléseinek összeírásával foglalkozik.) Az értékesítés kizárólag tanintézményekben történik, és a terjesztési időszak szeptembertől júniusig (a tanév végéig) tart.
A kereséshez adja meg a települést és / vagy az irányítószámot:
További oldalaink
Kapcsolat
Ügyfélszolgálat:
E-mail cím: ugyfelszolgalat@graphart.hu
Telefonszám: +36-30-370-2790 (munkanapokon: 8–16 óráig)
Elérhetőségünk:
E-mail cím: graphart@graphart.hu
Postacím: Graph-Art Kft., 4001 Debrecen, Pf. 136
Telefonszám: +36-30-370-2790 (munkanapokon: 8–16 óráig)
4024 Debrecen, Rákóczi utca 49.
A weboldal üzemeltetője: "GRAPH-ART" Lap- és Könyvkiadó Korlátolt Felelősségű Társaság; Az üzemeltető székhelye: 4024 Debrecen, Rákóczi utca 49.; Az üzemeltető telefonos elérhetősége: +36 52 780 716; Az üzemeltető e-mail elérhetősége: graphart@graphart.hu; A weboldal üzemeltetőjét nyilvántartásba vevő hatóság: Hajdú-Bihar megyei Bíróság mint Cégbíróság; Cégjegyzékszám: 09 09 006462; Adószám: 11793746-2-09; A weblap üzemeltetője nem vesz igénybe tárhely szolgáltatót.
A honlapon található anyagok a Graph-Art Kft. kizárólagos tulajdonát képezik, (kivéve, ahol a szerzői jog jogosultja külön feltüntetésre kerül) azok felhasználása kizárólag a Felhasználási Feltételekben leírtak szerint engedélyezett. Egyéb kérdésekben kérjük, vegye figyelembe az idevonatkozó hatályos törvényt és rendeleteket, illetve forduljon hozzánk.