Amikor hisztizik a gyermek
„Sosem gondoltam volna, hogy egy ekkora gyerek így ki tud hozni a sodromból!”– mondja egy édesanya. – „Nem is olyan régen, amikor még nem volt gyermekem, csodálkozva néztem a Balaton-parton, ahogy egy szép nő boszorkánnyá változva üvölt a gyermekével. Hogy lehet egy gyerekkel így ordítani?” – gondoltam. – „Ma már értem őt.”
Valóban, a dackorszak egy szülőt és gyermeket próbáló időszak. Mindent szeretnének, de lépten-nyomon rá kell ébredniük, hogy nem szabad, vagy nem is tudják, mert még kicsik. Ezért aztán csalódottak, frusztráltak, így az ég a földdel gyakran összeszakad. A kislányok visítanak, földre vetik magukat, a fiúk üvöltenek, könnyek nélkül toporzékolnak, néhányan dűtenek- borítanak, nekimennek a kicsinek, nagynak, gyereknek, felnőttnek.
Mit kezdjünk a hisztivel? Nehéz néha megállni, hogy ne vigye a gyerek körüli vihar magával a felnőttet. A szülői indulat eredménye még ma is sajnos gyakran a fenekes vagy pofon. Ez valójában egy indulatból, tehetetlen dühből érkező, átgondolatlan viselkedés. Nem használ, inkább árt a szülő azzal, ha ennyire elveszíti a türelmét. Ha a szülő együtt ordít a gyerekkel, néha megbotránkoztató, néha nagyon mulatságos a szomszédoknak vagy az utca emberének. Ezzel többnyire azt lehet elérni, hogy egyre emelkedik mindkét fél hangereje. Feszültséglevezetés szempontjából nem rossz, hiszen a kiabálással rengeteg fölösleges energia távozik mindkettejükből. Ha tudatosan alkalmazzuk ez utóbbi módszert, talán hamarabb lecsengethetjük a hisztit: „Szerintem még nem hallja a szomszéd néni, hogy ordítasz. Csináld hangosabban!” A verekedős gyerekeknél is bejön, ha megfogjuk a kezét és azt mondjuk: „Gyere, rajtam mutasd, milyen erős vagy: szorítsd meg a kezem! Szorítsd még erősebben! Szorítsd még, még!” A végén kacagni fog mindkettő, s el is tűnik a mérge.
Vannak gyerekek, akinek az használ, ha békén hagyjuk. Türelmesen, megértően odafordulunk hozzájuk és közöljük: „Tudom, nehéz ezt most elviselni, de fog az sikerülni. Menj be a szobádba, sírjál nyugodtan! Majd gyere, ha megnyugodtál!” – Általában pár perc múlva jelentkeznek száradó könnyeikkel, hogy megnyugodtak.
Sokat segít, ha ezt a sajátos állapotot, mármint a hisztit, amibe időnként a gyerek belekerül, elnevezzük. Egyik fiam maga találta ki: „Most mozdonyos vagyok, hagyjál békén!”– ilyenkor tudtuk, nem érdemes most előállni semmivel, mert annál tovább tart a mozdonyosság. A helyzet viccessé vált, és ez sokat elvett mindkettőnk indulatából.
A hisztériás rohamok elviseléséhez néha igen nagy türelem kell. Egy-egy ilyen roham talán éppen azért teszi annyira próbára a felnőttek idegeit, mert a kicsi türelmetlensége a felnőttet a saját feloldatlan frusztrációjára emlékezteti. Miért is kell reggel korán kelni? Időben elkészülni? Szaladni az oviba, meg a munkahelyre? Ha őszinték akarunk lenni, a felnőttnek is nehezére esik mindez, de ő már megtanulta, hogy háttérbe kell szorítani az igényeket, és meg kell felelni a külső elvárásoknak. A gyermek pedig mégis csak egy gyermek, aki most tanulja meg a vágyai késleltetését, az alkalmazkodást, a türelmes várakozást (hétvégén majd nem kell sietni az oviba, de most kell). Amikor tudat alatt tudjuk, hogy a gyereknek igaza van, nagyon nehéz hitelesnek maradni és megakadályozni azt, hogy megtalálja a kiskaput. Ilyenkor kell aztán igazán türelem! A szülő saját feloldhatatlan feszültsége jelenik meg akkor, amikor elveszíti. Ez pedig olaj a tűzre, hiszen a gyerekek tudják, a hisztivel sok mindent el lehet érni.
Egy-egy olyan hisztiroham után, amit nagyon nehezen sikerül megoldani, mindig érdemes átgondolni, miért bosszantott fel ezzel ennyire a gyermek. Komoly önismereti előrelépés, ha rájövünk, hogy a gyerek megoldhatatlan hisztije a felnőtt eddig megoldatlan problémáját mutatja meg.
Kálmán Marianna
klinikai gyermek-szakpszichológus
További cikkeink
Munkatársainkkal együtt hiszünk abban, hogy miközben tovább örökítjük értékrendünket a következő generációnak, fel is kell készítenünk őket az új ismeretek befogadására és a saját képességeik kibontakoztatására. A szülőkkel és pedagógusokkal felelősen együttműködve, a közös jövőnket építjük, egy minőségi élet lehetőségét megteremtve gyermekeink számára.
Életstaférung – szavak, melyeket örökségül kaptunk szüleinktől

Ha elölről kezdhetném… Ha vissza tudnám forgatni az időt… Hányszor, de hányszor halljuk ezen szólamokat hüppögve felbuggyanni magunkban. Halljuk a nehéz sorsokat megélt, ettől elkeseredetté vált idősektől, halljuk az áruházak...
TovábbGubóban edzve, lemeztelenítve…

Csodálatosan tökéletes szülő voltam… mindaddig, amíg megszülettek a gyermekeim, azt követően fennkölt és ragyogó szülői mibenlétem ideája egy szempillantás alatt szertefoszlott. A szülővé válás hosszú folyamatában rá kellett döbbennem arra,...
TovábbAz étkezés körüli problémák pszichológusszemmel

Napjainkban igen gyakori, már az óvodáskorban is előkerülő gond az evészavar. Néhány gyerek keveset eszik, mások állandóan éhesek, testsúlygondjaik is vannak. Leggyakoribb probléma talán mégis a válogatás, az egysíkú táplálkozás....
TovábbEgyszerű a gyermeknevelés?

Kinek van a legkönnyebb dolga a családban? „Anyának!” – vágja rá Dani, aki most 8 éves. „Hiszen apa autószerelő, és az autószerelés nagyon bonyolult dolog. Anyának meg nagyon egyszerű a...
TovábbElső év az iskolapadban

Szülők és gyermekek számára egyaránt izgalommal teli ez az időszak, hiszen egy új korszak kezdődik a család életében. Az óvodáskorú átlépett egy fontos határt, s ezzel együtt a család sem...
TovábbAktuális magazinjaink
Immár 20 éve készítünk izgalmas, szórakoztató magazinokat az 5-12 éves korosztály számára. Büszkék vagyunk arra, hogy hónapról-hónapra mosolyt tudunk csalni a gyermekek arcára színes, élményt nyújtó magazinjainkkal. Termékeink elsősorban a gyermekek szórakoztatását és fejlesztését segítik és egyaránt jól használhatóak mind családi körben, mind az oktatási intézményekben.
Lapozzon bele:

3-5 éveseknek

4-6 éveseknek

4-7 éveseknek

1. osztályosoknak

2. osztályosoknak

3. osztályosoknak

4. osztályosoknak
Intézménykereső
Országszerte több ezer óvodában és iskolában rendelhetőek meg a Graph-Art Lap- és Könyvkiadó Kft. magazinjai és aktuálisan forgalmazott könyvei. (A könyveket is annál a pedagógusnál lehet megrendelni, aki a Tappancs, a Tudorka, és a többi magazin rendeléseinek összeírásával foglalkozik.) Az értékesítés kizárólag tanintézményekben történik, és a terjesztési időszak szeptembertől júniusig (a tanév végéig) tart.
A kereséshez adja meg a települést és / vagy az irányítószámot:
Graph-Art könyvajánló
Napjainkra a Graph-Art Magyarország piacvezető gyermekújság és könyvkiadójává vált: havonta az ismeretterjesztő, képességfejlesztő és szórakoztató kiadványokon túl 8 korosztályhoz igazított gyermekmagazint jelentetünk meg. Felelős kiadóként az alapötlettől a könyvtervezésen, szerkesztésen és az illusztráción át, egészen a tördelésig minden munkafolyamatot a saját munkatársainkkal végzünk el.
Gyorsfalatok vendégeknek

78 gyors és egyszerű recept!
Kutyagazdik nagy könyve

Minden ami kedvenc négylábúinkkal kapcsolatos!
Minden napra egy vicc

Jöhet egy kis móka és kacagás?
Húsvéti kifestő

Verses kifestők, pontösszekötők, különbségkeresők..
Ballagók emlékkönyve

Az óvodából elballagó gyermekeket közkedvelt emlékkönyve
Kiskobak – Tavaszi zsongás

Képességszint felmérő, fejlesztő foglalkoztató óvodásoknak
Kutyák és macskák – színező

Színezd ki kedvenceidet!
Még több könyv >>Ajánlott letöltések
Keresgélő
1. osztály, Készségfejlesztés, Különbségkeresők, Rejtvény
Játékbirodalom
1. osztály, Készségfejlesztés, Logika, Rejtvény
Szókirakó
1. osztály, Magyar, Írás, helyesírás
A maci nevet kap
1. osztály, Magyar, Olvasás
Számpiramis
3. osztály, Készségfejlesztés, Logika
Sárkányábécé
1. osztály, Magyar, Írás, helyesírás
Krokodil-matek
1. osztály, Matematika, Műveletek 20-ig
További oldalaink
Kapcsolat
Ügyfélszolgálat:
E-mail cím: ugyfelszolgalat@graphart.hu
Telefonszám: +36-30-370-2790 (munkanapokon: 8–16 óráig)
Elérhetőségünk:
E-mail cím: graphart@graphart.hu
Postacím: Graph-Art Kft., 4001 Debrecen, Pf. 582
Telefonszám: +36-30-370-2790 (munkanapokon: 8–16 óráig)
4027 Debrecen, Böszörményi út 6.
A weboldal üzemeltetője: "GRAPH-ART" Lap- és Könyvkiadó Korlátolt Felelősségű Társaság; Az üzemeltető székhelye: 4027 Debrecen, Böszörményi út 6.; Az üzemeltető telefonos elérhetősége: +36 52 521 360; Az üzemeltető e-mail elérhetősége: graphart@graphart.hu; A weboldal üzemeltetőjét nyilvántartásba vevő hatóság: Hajdú-Bihar megyei Bíróság mint Cégbíróság; Cégjegyzékszám: 09 09 006462; Adószám: 11793746-2-09; A weblap üzemeltetője nem vesz igénybe tárhely szolgáltatót.
A honlapon található anyagok a Graph-Art Kft. kizárólagos tulajdonát képezik, (kivéve, ahol a szerzői jog jogosultja külön feltüntetésre kerül) azok felhasználása kizárólag a Felhasználási Feltételekben leírtak szerint engedélyezett. Egyéb kérdésekben kérjük, vegye figyelembe az idevonatkozó hatályos törvényt és rendeleteket, illetve forduljon hozzánk.